Ujmująca gościnność Gościńca Wiecha

W ostatni piątek września wyjechaliśmy, obie klasy czwarte, na wycieczkę szkolną do Gościńca Wiecha w miejscowości Kawęczyn. Ruszyliśmy rano spod szkoły, a jazda trwała około godziny.

Na miejscu powitano nas chlebem, który dwoje dzieci, chłopak i dziewczyna,  serdecznie ucałowało. Oznaczać to miało małżeństwo w przyszłości. Tak się złożyło, że ja byłam tą dziewczynką. Zaraz po tym niezwykłym obrzędzie, który jest symbolem polskiej gościnności, zjedliśmy śniadanie.

Później zwiedziliśmy: kuźnię, czyli miejsce pracy kowala, młyn wodny, czyli taki, którego mechanizm napędzała siła płynącej rzeki, szkołę z dawnych czasów, stare domy i zabawki. Taki rodzaj muzeum na powietrzu, w którym można zwiedzać wnętrza poszczególnych budynków zwany jest skansenem. Oprowadzający nas po obejściu pan przewodnik pokazał nam także, jakimi narzędziami orało się kiedyś pole.

W końcu przyszedł czas na zabawy, przyznam, że dość współczesne, bo chłopcy grali w piłkę, a dziewczyny skakały na trampolinie. Jeździliśmy również traktorem i tańczyliśmy. Zajrzeliśmy do zagrody zwierząt, w której były wspaniałe daniele, kury, owce i króliki.

Po całym dniu atrakcji wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była bardzo udana i każdy był zadowolony. Polecam każdemu odwiedzenie tego gościnnego miejsca.

Joanna Petrykowska z klasy IV a

redaktor „Szkolnych Wieści”