Czym w ogóle jest ta cała SAMORZĄDNOŚĆ?

26 września, podczas godziny wychowawczej zebraliśmy się na apelu zorganizowanym przez Radę Samorządu Uczniowskiego, którego celem było wyjaśnienie, zwłaszcza uczniom klas czwartych, na czym polega idea Samorządności.

Najpierw dokonaliśmy naszej autoprezentacji i każdy członek nowej Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024 przedstawił się uczniom,  nauczycielom i całej społeczności szkolnej.

Wyjaśniliśmy, czym jest samorząd szkolny i na czym polega jego idea. Przywołaliśmy słowa Janusza Korczaka, który już sto lat temu miał wizjonerskie pomysły dotyczące samorządności dziecięcej.

Ciekawym słowem, które przykuło uwagę zarówno widzów, jak i moją, było słowo, AUTODYSCYPLINA. Dzięki niemu zrozumiałam, że znacznie istotniejsze jest, kiedy sami wymagamy od siebie, niż kiedy inni wymagają od nas.

W uszach wciąż dźwięczą mi wciąż słowa wypowiedziane przez Milenę z klasy czwartej: „Robisz coś dobrego, bo sam czujesz, że tak trzeba, a nie dlatego, że musisz, jesteś do tego zmuszony”.

Niech żyje Samorządność, również ta szkolna!

Zuzanna Toczek z klasy VIII

redaktor „Szkolnych Wieści”