Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

Sprzątanie Świata łączy ludzi

Szanowni Koledzy! Witajcie po wakacyjnej przerwie. 15 września miała miejsce coroczna, w naszej szkole, a zarazem światowa akcja „Sprzątanie Świata – POLSKA 2023”. W tym roku odbyła się ona pod hasłem: ''Sprzątanie Świata łączy ludzi ''. Z tej okazji przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego Maja Kamińska oraz jej zastępca Franek Szczypiński przygotowali krótką prezentację, która w formie dialogu wyjaśniała założenia całego przedsięwzięcia. Oto jaki przebieg miała ta rozmowa:  

- Franku, nie wiem, czy wiesz, ale "Sprzątanie Świata" to polska edycja światowej akcji „Clean up the World", która swój początek wzięła od sprzątania pięknej i dzikiej przyrody Australii.

- Wiem, wiem, Maju... Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą "Sprzątanie Świata – Polska". Założyła też fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuje tę akcję w Polsce.

- Hasło przewodnie jubileuszowej, bo XXX edycji Sprzątania Świata POLSKA 2023 –  brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. 

- Jak podkreślają organizatorzy, w akcji "Sprzątanie Świata" nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, aby w końcu przestać śmiecić i poprawnie gospodarować odpadami.

- Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

- W  "Sprzątaniu Świata" uczestniczą wolontariusze, młodzież szkolna, czyli my, harcerze oraz niezrzeszeni młodzi i starsi.

- Do tej pory w akcji wzięło udział ponad 23 mln uczestników, którzy zebrali 45 mln kilogramów śmieci.

Dzieci z naszej szkoły bardzo się starały, aby skutecznie oczyścić okolicę ze śmieci. Za pomoc i okazane chęci każdy uczeń otrzymał słodki baton. Na szczęście nasze otoczenie prezentuje się dużo lepiej niż jeszcze kilka lat temu i w szkolnym rankingu zwycięzcą okazały się klasy II A i  VI B, które zebrały zaledwie po dwa pełne worki odpadów. Okoliczni śmiecący nie wykazali się również pomysłowością, bo najciekawsze odpady to: miarka przyniesiona przez klasę III A, smycz znaleziona przez V A i tarcza piły, którą zabezpieczyli uczniowie z VI A. 

Pamiętajmy: „Sprzątanie Świata łączy ludzi”. 

 

Maria Kumiszczo z klasy VIII
redaktor „Szkolnych Wieści”