Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

Nasze działania 2022/2023

 

 

Informacja
poniedziałek, 5 września 2022 roku.

Laboratoria Przyszłości

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni w programie „Laboratoria Przyszłości”

„Laboratoria Przyszłości” to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. W jej ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymują środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów, czy obycie z nowymi technologiami.
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” organy prowadzące szkoły otrzymały do 300 zł na ucznia.

p.o.Dyrektor Szkoły

Jolanta Daczko


Druk 3D
piątek, 30 września 2022 r.

Laboratorium Przyszłości już działa w Naszej Szkole!

We wrześniu zaczęliśmy korzystać z pomocy dydaktycznych, które zostały zakupione w ramach projektu #Laboratoria przyszłości. Na lekcjach informatyki uczniowie kl. 6-8 mieli możliwość zapoznać się z pracą drukarki Banach School 3D i zaobaczyć, w jaki sposób powstaje wydruk "dino-brelok".

Robert Jędrzejewski            


Robot mBot2
poniedziałek, 24 października 2022 r.

Robot edukacyjny STEAM

Dzięki dwóm uczniom z klasy 8b Andrzejowi Jabłonowskiemu i Szymonowi Głowackiemu udało się złożyć
i uruchomić nowego robota mBot2, który został zakupiony do naszej szkoły w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.

Jest to uniwersalny robot pozwalający na jednoczesne zapoznanie się z zagadnieniami robotyki, elektroniki
i programowania. Składa się z 38 części i można go zbudować w ok. 40 minut. mBot wspiera kreatywność uczniów jednocześnie gwarantując im świetną zabawę. Sprawia, że nauka programowania jest prosta
i przyjemna.

Robert Jędrzejewski


Lekcja kodowania
czwartek, 17 listopada 2022 r.

Robot Doc i kodowanie #laboratoriaprzyszłości

17 listopada dzieci kl.0a uczestniczyły w niecodziennych zajęciach. Bohaterem spotkania był Robot DOC. Lekcja wprowadziła uczniów w świat programowania i kodowania.

Najmłodsi trenowali logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną. Zerówkowicze mogli zaprogramować trasę
i obserwować zmagania robota, który poruszał się po macie.

To było nasze pierwsze kodowanie, przed nami kolejne.

Katarzyna Misiak


Listopadowy Wieczór Przyrodnika
piątek, 25 listopada 2022 r.

Laboratorium kreatywności

25 listopada uczniowie z klasy IVa spędzili wyjątkowy wieczór. W naszej szkole odbyły się warsztaty, które zostały zorganizowane przy współpracy z Laboratorium kreatywności dla dzieci Laborek. Uczniowie stali się na chwilę naukowcami i stworzyli swoje pierwsze „slimy”.

Uczestnicy warsztatów wykazali się pomysłowością, kreatywnością oraz cierpliwością. Spotkanie uświadomiło nam, że utworzenie idealnej masy zajmuje czasami dużo czasu oraz wymaga sporej dawki wytrwałości.

Taką determinacją wykazali się wszyscy uczestnicy zajęć. Nie poddawali się, doprowadzili swojego slima do doskonałej formy. Gratulacje !

Oprócz tego, czwartoklasiści mogli obejrzeć eksponaty zaproponowane przez organizatorów. Cennym doświadczeniem była też obserwacja różnych preparatów za pomocą mikroskopu.

Podczas zajęć wykorzystaliśmy sprzęt otrzymany w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Wieczór Przyrodnika upłynął nam we wspaniałej i rodzinnej atmosferze, szczególnie, że rodzice chętnie włączyli się w pracę swoich dzieci oraz przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy.

Magdalena Krupińska i Lidia Stobiecka.


"Palce lizać"
piątek, 25 listopada 2022 r.

U progu zimy potrzebne nam witaminy #LaboratoriaPrzyszłości

25 listopada klasa 3a na zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania wykorzystała blender z akcesoriami zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Przygotowaliśmy smoothie z pomarańczy i jabłek. Ta obco brzmiąca nazwa to bardzo gęsty napój na bazie owoców lub warzyw. 

Niecodzienna lekcja wywołała duży entuzjazm wśród dzieciaków, a także zachęciła do eksperymentowania w domu z różnymi smakami, oczywiście pod czujnym okiem rodziców. "Palce lizać" - podsumowała efekt naszej pracy Inga podczas degustacji napoju.

Danuta Sękiewicz


Kreatywnie na lekcjach biologii
poniedziałek, 28 listopada 2022 r.

Lekcje biologii i efekty kreatywności uczniów

W ramach podsumowania wiadomości z budowy komórek (klasa 5) i budowy DNA (klasa 8) uczniowie mieli do wykonania model dowolnej komórki i model DNA.

Pomysłowość uczniów przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Powstały oryginalne, pełne kolorów, prace. 

Komórki zostały wykonane bardzo starannie. Młodzi biolodzy wykorzystali przeróżne materiały. Brawo.

Jestem z Was dumna i jestem pełna podziwu!

Lidia Stobiecka


T jak Tost
środa, 30 listopada 2022 r.

Opiekacz #Laboratoria Przyszłości

W minionym tygodniu uczniowie z klas 0 przygotowali pyszne kanapki, które następnie zapiekli w opiekaczu. Dzieci zjadły w tym dniu ciepłe śniadanie, zapach opiekanych tostów roznosił się po całej szkole.

Była to nasza pierwsza przygoda kulinarna, ale na pewno nie ostatnia.

Katarzyna Kacprzak, Katarzyna Misiak, Anita Wieczorek


Język polski dla uczniów z Ukrainy
piątek, 02 grudnia 2022 r.

Oswajamy język polski

Język polski nie musi być nudny i trudny. Wystarczy trochę kreatywności i skomplikowane treści z nauki o języku można przyswoić w przyjemny sposób. Na ostatnich zajęciach (02 grudnia w piątek) udało nam się przygotować kolorowe grafonotki z języka polskiego.

Nie przeraża nas już deklinacja, pamiętamy kolejność przypadków, znamy rodzaje w języku polskim i potrafimy wymienić odmienne oraz nieodmienne części mowy...

Wszystkie notatki zalaminowaliśmy, aby służyły nam jak najdłużej :) - wykorzystaliśmy Laminator Fellowes, który otrzymaliśmy w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Język polski da się lubić!

Marta Baranowska


Warsztaty kulinarne #Laboratoria Przyszłości
wtorek, 06 grudnia 2022 r.

„Wszyscy hobbici umieją oczywiście gotować, bo tę sztukę wpajają im rodzice jeszcze przed abecadłem – do abecadła zresztą nie każdy dochodzi (…)”

J.R.R. Tolkien „Powrót Króla”

 

Gotowanie to wielka przyjemność. Angażuje intelekt - ćwiczy i relaksuje mózg, zapewnia ruch, stymuluje zmysły, jest okazją do planowania i współpracy w grupie. Gotowanie ma moc zmniejszania stresu i lęku.

O tym wszystkim przekonali się uczniowie z klas V, VI, VIII, uczestnicy zajęć - Wychowanie do życia w rodzinie. Grupa w grudniu brała udział w warsztatach kulinarnych.

Wykorzystaliśmy sprzęt AGD zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Korzystaliśmy z: opiekacza, miksera, kuchni elektrycznej.

Zrobiliśmy chrupiące tosty i pyszne naleśniki, które wspólnie degustowaliśmy. Pamiętaliśmy o poczęstowaniu innych.

Przekonaliśmy się, że posiłek samodzielnie przygotowany smakuje wybornie i przynosi nieopisaną radość. W planach mamy dalsze działania - gofry, soki i koktajle.

Danuta Sękiewicz


Niezwykły długopis 3D #Laboratoria Przyszłości
czwartek, 08 grudnia 2022 r.

 

"Aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać".

Maria Montessori

Na zajęciach indywidualnych z pedagogiem towarzyszył nam długopis 3D. Długopis został zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. 8 grudnia mogliśmy doskonalić koncentrację uwagi oraz precyzję ruchów dłoni.

Długopis 3D uatrakcyjnił zajęcia, które stały się jeszcze bardziej efektywne. Jak się okazuje, terapia potrafi być zabawą oraz może przynosić wiele przyjemności – zarówno uczestnikom zajęć i nauczycielom.

Renata Kujawa


Stroiki bożonarodzeniowe #Laboratoria Przyszłości
wtorek, 13 grudnia 2022 r.

Ho! Ho! Ho! 

Wielkimi krokami zbliża się najpiękniejszy czas w roku. Nasi uczniowie nie zapominają o najbliższych. Na ostatniej lekcji techniki (13 grudnia) stworzyliśmy drobne upominki świąteczne. Klasa 5a (w mocno okrojonym składzie) wykonała bożonarodzeniowe stroiki. Tematem przewodnim było drewno oraz klej na gorąco, bo na dworze zimno, że hej!

Wykorzystaliśmy gorący klej w pistolecie, który otrzymaliśmy w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Mamy nadzieje, że własnoręcznie wykonane prezenty przyniosą radość i uśmiech.

Życzymy spokojnych świąt Bożego Narodzenia!

Artur Plichta


Kodowanie na dywanie
wtorek, 03 stycznia 2023 r.

Robot Super DOC i lekcja kodowania #Laboratoriaprzyszłości

Dzieci z klas 0 po raz kolejny ćwiczyły podstawy programowania i kodowania z wykorzystaniem robota Super DOC. Zabawa z robotem wzbudza w dzieciach dużo emocji i świetnej zabawy.

Zerówkowicze, utrwalali poznane kierunki oraz uczyli się rozwiązywania sytuacji problemowych poprzez wyznaczanie prawidłowej trasy, a jak wiemy najlepsza nauka jest poprzez zabawę.

Katarzyna Kacprzak, Katarzyna Misiak, Anita Wieczorek


Dzień Babci i Dziadka # Laboratoria Przyszłości
poniedziałek, 23 stycznia 2023 r.

,,Kocha Babcię i Dziadziusia każdy wnuczek, każda wnusia…” - nie zapomniały też o tym dzieci z klas zerowych. Uczniowie klas najmłodszych wykonali w minionym tygodniu prezenty dla swoich ukochanych babć i dziadków. Piękne upominki w postaci: kalendarzy, rybek i słodkich niespodzianek zostały wykonane przy użyciu laminatora i pistoletu z gorącym klejem (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa).

 Katarzyna Kacprzak, Katarzyna Misiak, Anita Wieczorek

 


Kreatywnie na świetlicy… #Laboratorium Przyszłości
poniedziałek, 23 stycznia 2023 r.

23 stycznia (podczas zajęć świetlicowych)  zapoznaliśmy się z zestawem Lego Education BriQ  Motion Prime.

Grupa dzieci z zaangażowaniem rozwiązywała problemy konstrukcyjne. Rozwijaliśmy umiejętność czytania instrukcji obrazkowych, samodzielnego myślenia.  Podczas współpracy w grupie uczyliśmy się rozwiązywania problemów. To były niezapomniane  zajęcia - komentowali uczestnicy.

Danuta Sękiewicz

 


Wirtualny świat w szkole – #Laboratoriaprzyszłości
czwartek, 02 lutego 2023 r.

Dzięki okularom VR zakupionym w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości” uczniowie klas 6-8 na lekcjach informatyki mieli możliwość poznania nowoczesnych technologii.

Celem pierwszych zajęć było zapoznanie uczniów z obsługą okularów VR. Dzięki treściom udostępnianym przez nauczyciela uczniowie mogli wirtualnie zobaczyć m.in.: muzyków w Indiach, ludzkie serce, wnętrze żyły, czerwone krwinki, czy model 3D słonia afrykańskiego.

Bez wątpienia ta ekscytująca i wciągająca technologia, która przeniosła na chwilę uczniów w świat wirtualny, mogła zapewnić bogate i niezapomniane wrażenia dla uczniów oraz zwiększyć ich zaangażowanie podczas lekcji.

Robert Jędrzejewski