PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

ZA NAMI DYKTANDO GMINNE POD PATRONATEM WÓJTA GMINY TERESIN

W sobotę 13 maja w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Paprotni odbyła się historyczna, bo pierwsza edycja Dyktanda Gminnego pod patronatem wójta Gminy Teresin Marka Olechowskiego. Blisko 100 miłośników polskiej ortografii i interpunkcji, w dwóch kategoriach wiekowych (12-15 lat oraz 16 i wzwyż), zmierzyło się z tekstami naszpikowanymi odpowiednimi trudnościami. Motywem przewodnim obu tekstów była historia i teraźniejszość Gminy Teresin, a to w związku z podwójnym jubileuszem – 200-lecia Teresina i 50-lecia naszej gminy.

Oficjalnego otwarcia Dyktanda dokonali wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, dyrektor Szkoły Jolanta Daczko oraz pomysłodawca całego wydarzenia Paweł Wróblewski - radny Gminy Teresin i jednocześnie sołtys Osiedla Granice. Organizatorzy, obok uczczenia obchodów 200-lecia Teresina i 50-lecia Gminy Teresin oraz przypomnienia najciekawszych wątków naszej lokalnej historii, jako główny cel postawili sobie promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego oraz rozbudzanie zainteresowania kulturą języka ojczystego. Budująca jest liczba uczestników konkursu, co świadczy o tym, że dla wielu z nas dbałość o kulturę języka jest bardzo ważna i cenna.

Teksty dyktand do dwóch odrębnych kategorii konsultowała prof. Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Agnieszka Wierzbicka. Okazały się one na tyle trudne, że żadnemu z uczestników nie udało się uniknąć błędów. O końcowych wynikach decydowały niuanse interpunkcyjne, bo to one właśnie przysporzyły uczestnikom najwięcej problemów.

Zdobywców tytułów Mistrza Ortografii oraz laureatów II i III miejsca w poszczególnych kategoriach poznamy już 26 maja podczas uroczystej Gali z okazji 200-lecia Teresina i 50-lecia naszej gminy. Wtedy też nastąpi wręczenie nagród.

Mamy nadzieję, że Dyktando na stałe wpisze się do kalendarza imprez gminnych i będzie inspiracją w dążeniu do dbałości w posługiwaniu się polszczyzną.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom życzymy kolejnych sukcesów!

Sołectwo Osiedle Granice

Teresiński Miesięcznik Samorządowy „Prosto z Gminy”