Wyjazd naukowy

Energia i jej przemiany

19 listopada (w sobotę) grupa chętnych uczniów z klasy VIII a i b, pod opieką nauczyciela chemii, p. Anny Treli- Skupińskiej, uczestniczyła w otwartym wykładzie z fizyki, na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem wykładu była „Energia i jej przemiany”.

Prowadzący spotkanie prof. Andrzej Wysmołek w asyście pracowników wydziału: Urszuli Dzienisiuk i Jakuba Iwańskiego zaprezentowali doświadczenia, które łączą w sobie różne działy fizyki. To właśnie energia jest spoiwem, które je ze sobą wiąże.

Wykład miał na celu zainteresowanie młodzieży fizyką poprzez przedstawienie różnorodnych, niezwykle ciekawych doświadczeń w postaci pokazu. Stanowił także doskonałe uzupełnienie lekcji szkolnych. Nasi uczniowie nie tylko bawili się, asystując podczas prezentacji doświadczeń, ale także aktywnie spędzili wolny czas.

To nie pierwszy wyjazd naukowy uczniów naszej szkoły. Takie sobotnie spotkania z nauką praktykujemy od jesieni 2019 roku, z przerwą podczas pandemii. Wykłady powtarzają się tematycznie co sezon, dlatego co roku może uczestniczyć w nich kolejna grupa uczniów.

Pokazy doświadczeń są otwarte dla wszystkich, bez konieczności zapisu czy rezerwacji miejsc, a udział w nich jest bezpłatny. W atrakcyjny sposób wyjaśniają zagadnienia fizyko-chemiczne poznawane na lekcjach w szkole.

Anna Trela – Skupińska